www.kimiraikkonen.com

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Írj ha...


Ahol nincs te, ott nincs én se. "

Kimi 4ever:) kimi gif Pictures, Images and Photos

Már nem sok van..:P

Utolsó kommentek

Ő mondta...:)

»●Boldog Névnapot●«

Búcsú Kimi Räikkönentől

2009.12.29. 16:54 | Andrejja | Szólj hozzá!

Kimi Räikkönen Forma-1-es pályafutása a Ferrari színeiben ért véget. Az alábbiakban felidézzük az elmúlt három évet, amit az olasz istállónál töltött, szezonokra lebontva.

2007-ben megtörtént az, amire korábban talán kevesen számítottak, Kimi Räikkönen a McLaren Mercedes ülését felcserélte a legnagyobb rivális Ferrari versenyzői posztjára. Az új kihívás, a hőn áhított világbajnoki cím megszerzésének reménye, és a megszokott normákhoz képest jóval nagyobb szabadság kecsegtette a finnt, aki látszólag is nagyon jól érezte magát a csapatnál.

 

2007

A kezdet álomszerűre sikeredett, a szezonnyitó Ausztrál Nagydíjon megszerezte a pole pozíciót, majd másnap rögtön futamgyőztesnek is mondhatta magát, és még a versenyen futott leggyorsabb kör is az Ő neve mellé íródott. Bizonyára sokan emlékeznek még rá, hogy a zárkózott és visszafogott Kimi egészen meghatódott a dobogó tetején. Ez a hétvége tehát tökéletesnek mondható, az első szabadedzést leszámítva Kimi végig magabiztos és gyors volt.
 
 
 

 

Sepangban, a Maláj Nagydíj kvalifikációján az első ferraris időmérő sikere után csak a 3. helyet tudta megszerezni. A versenyen a rajt nem sikerült a legjobban, ugyanis mind a két Ferrari pozíciót veszített, Kimit a mellőle rajtoló Lewis Hamilton hagyta maga mögött. Felipe Massa hátrébb csúszása végett végül ugyan abban a pozícióban intették le, mint ahonnan indult, azaz a 3. helyen.

 
 

Következett a Bahreini Nagydíj. A képlet ugyan az, mint Malajziában, 3. rajtkocka és 3. helyezés, a futam túl sok érdekesség nem történt. A leintés után viszont hármas holtverseny alakult ki a ponttáblázatban. 22 pontja volt Räikkönnek, Alonsónak és Hamiltonnak egyaránt.

 
 

 

A spanyol hétvége az előző két futam mintájára kezdődött, Kimi a második sorból, pontosabban ismét a 3. rajtkockából várta a másnapi futamot. A Spanyol Nagydíjon viszont megtörtént az első ferraris balszerencséje, a futam elején máris kiállni kényszerült a felfüggesztés miatt.

 

 

Monacót ki ne várná, a csillogó környezet és gazdagság megtestesítője, és bár utcai verseny, meglehetősen szűk is, a legtöbb pilóta odavan a Monte-carlói pályáért. Räikkönen számára viszont nem tartogatott mesés hétvégét a hercegség. Az időmérő edzésen a szalagkorlátnak ütközött, és a sokak előtt még a mai napig megjelenő Schumacher-féle parkolást produkálta ugyan ott, és ugyan úgy. Az autót nem lehetett rendbe hozni, így mért idő nélkül maradt, és a 15. helyről vághatott neki a versenynek. A másnapja sem sikerült jobban, végül 1 kör hátrányban a 8. helyen intették le.

 

 

Kanadai Nagydíj: a Safety car többszörös jelenléte, óriása Kubica-baleset, diszkvalifikálások… Räikkönen számára mégis pontot hozott a montreáli őrület. Szombaton a 4. helyet szerezte meg, és bár a futamon egy pozíciót veszített, 5. helyen rendben befejezte a versenyt.

 
 

 

2007-ben búcsúzott az Indianapolis Motor Speedway. Nem nevezhető túl változatosnak az utolsó Amerikai Nagydíj, ugyanis a futam ugyan azt az eredményt hozta, mint az időmérő edzés. Hamilton-Alonso-Massa-Räikkönen, akik szintén ugyan ebben a sorrendben követték egymást a tabellán is.

 

 

A Francia Nagydíj fordulatot tartogatott a Jégembernek. A már klasszikusnak mondható 3. rajtkockából indult. A rajtnál viszont sikerült Hamilton elé kerülni, és csak a csapattársa volt előtte, egészen az első boxkiállásig. Räikkönen ezzel meg is nyerte a futamot.

 
 

 

A Brit Nagydíjon előrébb lépett a rajtrácson, és a 2. helyről várta a folytatást. A futamon Hamilton első boxkiállásos bakijának köszönhetően is Räikkönent ismét győztesként intették le. Megkezdte a felzárkózást a világbajnoki pontversenyben.

 
 
 

 

A Nürburgringen úgy tűnt, hogy a sorozat folytatódni fog, ugyanis az Európa Nagydíj pole pozíciósa lett. A verseny azonban több káoszt is produkált, el sem kezdődött jól a futam, és leszakadt az ég, a teljes mezőny (kivéve az újonc Winkelhock) bevonult a boxba esőgumikért. Az aszfalton állt a víz, több autó kicsúszott, mire 4 kör után megszakították a versenyt. Räikkönennek nem volt szerencséje az újrarajtolást követően, ugyanis motorhiba miatt kiállni kényszerült.

 

 

Magyarországra látogatott a mezőny, ahol mindenki elakarta felejteni a németországi kalandokat. Ehelyett botrányba fulladt az időmérő (Alonso-Hamilton feltartásos esete), de Räikkönen ismét egy 3. helynek örülhetett, igaz hivatalosan a 4. pozíciót foglalta el, de Alonso rajtbüntetését követően előrébb léphetett. A versenyen szintén javított egy pozíciót, és a dobogó 2.fokára állhatott fel. Ekkor 20 pont volt a hátránya az éllovas Hamiltonnal szemben.

 
 

 

Isztambulban dominált a Ferrari, 1-3 volt a sorrend az időmérő edzés után, Räikkönen természetesen a 3. volt. A Török Nagydíjat Massa pályájának tartják (eddig ötből háromszor győzött, érdekesség, hogy az első futamot viszont pont Räikkönen nyerte még a McLaren színeiben), ez 2007-ben is így volt, de Kimi befutott mögötte másodikként, így kettős Ferrari siker született. Räikkönen egyébként a rajtnál maga mögé utasította Hamiltont, ezzel szerezte meg a helyezést.

 
 

 

A Ferrari hazai versenye nem indult a legjobban Räikkönennek, aki először látogatott Monzába, mint a Scuderia pilótája. Ráadásul a világbajnokság szempontjából nem volt túl jó előjel, hogy a McLaren dominált az Olasz Nagydíj hétvégéjén. Kimi csak az 5. helyről rajtolt. A versenyen végül 3. helyen futott be, bár a második boxkiállás után még Hamilton előtt volt, aki viszont a pályán visszaelőzte őt. Felipe Massa kiesett, így innentől kezdve matematikailag hárman voltak esélyesek a világbajnoki címre.

 
 

 

Spa Räikkönen kedvenc pályája, és nagyon jól is vezet rajta. A Belga Nagydíj klasszikusan izgalmas és változatos versenyeket hoz, és aki ott győzni tud, nagy tiszteletet vív ki magának. Nos, Kimi hozta a kötelezőt, besöpörte a pole pozíciót, majd a futamgyőzelmet is, sorozatban harmadszor. Mögötte Massa ért célba, és ezzel megvolt a harmadik kettős győzelme a csapatnak, és egyben a konstruktőri világbajnoki címe is, ugyanis a kémbotrány ítéletét ekkor hozták nyilvánosságra, aminek értelmében a McLaren-Mercedes csapatát kizárták a 2007-es csapatvilágbajnokságból.

 
 

 

A Japán Nagydíj szintén az emlékezetes versenyek közé tartozik. Räikkönen a jól bevált 3. rajtkockát szerezte meg, ám a verseny nem indult túl kellemesen. A Fujiban uralkodó esős időjárás miatt a mezőny a Safety car mögül rajtolt, és több körön keresztül nem is engedték el a mezőnyt. A versenybírók elrendelték az extrém esőgumik használatát, ám ezt az utasítást a Ferrari nem kapta meg, így Kimiék intermediate gumikkal vágtak neki a futamnak. Természetesen ki lettek intve, de ezzel a nem várt boxkiállással a mezőny végén találták magukat. Räikkönen végül megszerezte a 3. helyet, így felállhatott a dobogóra.

 
 

 

A Kínai Nagydíjon a 2. helyről rajtolt. A futamon nehezen kiszámítható időjárás uralkodott, hol esett, hol felszáradt, és ez okozta Hamilton vesztét is. Az erősen elkopott gumijai miatt lassú volt, és Räikkönen könnyen megelőzte, majd ezek után nemsokkal történt meg az az emlékezetes eset, amikor a világbajnoki címre leginkább esélyes Hamilton a boxutca bejáratánál lévő kavicságyba ragadt. Räikkönen ráadásul győzött is, így a különbség az utolsó futam előtt mindössze 7 pont volt kettejük között.

 
 
 

 

Elérkezett az év utolsó versenye, ami olyan futamot produkált, amit a legtöbb szurkoló csak álmodni mert. Hiába a csekély különbség, a legnagyobb esélyes Hamilton volt a címre. Az időmérő hozta az ebben az évben szinte szokásosnak mondható 3. helyet Kiminek. Megnyugtató volt, hogy Felipe Massa indult az élről, így Hamilton Ferrari szendvicsben volt. Räikkönen esélyei azon is múltak, hogy ha győz, Hamilton ne végezzen az 5. helynél előrébb, Alonso pedig maximum harmadik legyen. A rajtnál Massa tartotta maga mögött Hamiltont, aminek köszönhetően Räikkönen feljött mögé a második helyre. Ekkor a zavart Hamiltont Alonso is megelőzte, de a brit nem akarta magát könnyen adni, ám a túlbuzgósága, hogy visszaelőzze a csapattársát, azt eredményezte, hogy a pálya szélére csúszott, és csak a 8. helyre tudta visszavezetni a McLarent. Alonso nem bírta tartani a lépést a Ferrarikkal, így a világbajnoki cím sorsa egy ideig elérhető közelségbe került, ám Hamilton gyors tempóban megkezdte a felzárkózást. Ekkor következett az újabb malőr, valamiért leállt az autója, és mire újra tudta indítani, a mezőny elhaladt mellette, és a 18. helyen találta magát. Hiába próbálta kimagyarázni a csapat, azóta is a legtöbben úgy vélik Hamilton kézmozdulatát látva, hogy a nagy igyekezetben mellé nyúlt és üresbe tette a kocsiját. Időközben a Ferrarik őrült tempót diktálva leszakadtak a mezőnytől, és látva, hogy a McLaren nem lesz képes Hamiltont a megfelelő pozícióba felhozni a boxkiállásokkal, előkészíthették Kimiék kiállásának taktikáját. Mivel a finn egyáltalán nem volt lemaradva a csapattársától, ez könnyen ment. A második boxkiállásnál 3 körrel tovább tudott a pályán maradni, és könnyedén kiautózta a kellő előnyt, így már csak az kellett, hogy minden rendben menjen a tankolás és a kerékcserek során, hogy az első helyre térhessen vissza. Ez így is történt, és Räikkönen olyan lendületben vezetett, hogy a futamgyőzelem és a világbajnoki cím mellé a leggyorsabb kört is megszerezte. Hamilton a 7. helynél nem tudott előrébb kerülni, így Räikkönen 1 pontos előnnyel megszerezte Forma-1-es pályafutása első világbajnoki címét ezen a drámai futamon.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2008
 
Ez az év kiszámíthatatlan volt Räikkönen számára, ugyanis a kipörgésgátló betiltása előre láthatóan problémát jelentett. A szezonnyitó Ausztrál Nagydíj ráadásul nem is indult jól. Az időmérő edzés első etapjában a Ferrari megadta magát, és Kimi szerelői a boxutca bejárata elől tolták a helyére. Külső segítségnyújtás miatt kizárták az időmérőről, így a 15. helyről volt kénytelen rajtolni. A futamon a rajt sokaknak nem ment simán, a már említett kipörgésgátló hiánya miatt sokan csúszkáltak és falnak koccantak, ám Kimi a 8. helyen találta magát. Ezek után több előzési kísérleténél is a pálya széléről kellett visszaevickéljen. Végül a verseny vége előtt pár körrel a 8. helyről műszaki hiba miatt kiállni kényszerült, ám utólag megkapta a pozíciót, mivel teljesítette a versenytáv 90%-át.

 

 
 

 

A felejthető melbourne-i verseny után Räikkönen sikeres hétvégét zárt a Maláj Nagydíjon. Már a szabadedzéseken érezhető volt a gyorsasága, aminek lendületéből az időmérőn sem vett vissza, és meg is futotta a hétvége leggyorsabb körét. Végül a 2. pozícióból rajtolt. A futamon amint élre került, folyamatosan növelte az előnyét, és végül magabiztos győzelmet aratott.

 
 

 

A bahreini sivatagi melegben kezdésnek egy 4. hellyel nyitott Kimi, innen vághatott neki a futamnak. A rajtnál megelőzte Hamiltont, majd nemsokkal később visszaelőzte Kovalainent is, akinek sikerült megelőznie őt rajtnál a nagy kavarodásban, így a harmadik helyen autózott. A verseny előrehaladtával Robert Kubicát is megelőzte, és feljött a második helyre. A futamgyőzelemre is esélyes volt, mivel nyomást tudott gyakorolni csapattársára, Felipe Massára, de a lekörözések alatt feltartották, így akkor elúszott a remény. A sorrend végül maradt, kettős Ferrari siker született, de Kimi átvette a vezetést a tabellán.

 
 

 

Barcelonában nagyon sikeres hétvégét zárt. Pole pozícióból vághatott neki a versenynek, győzelmet aratott és megfutotta a leggyorsabb kört is. A futamon magabiztosan vezetett, sorra futotta a jobbnál jobb időket, és növelte előnyét a mögötte haladókkal szemben. A verseny kedélyeit komolyabban egyedül Kovalainen hatalmas balesete borzolta, aminek következtében (igaz másodjára) a pályára küldték a biztonsági autót, de Kimi győzelmét semmiben nem befolyásolta.

 
 

 

Törökországban a második sorból rajtolt, a 4. rajtkockából. A versenyen a rajtnál összekoccant Heikki Kovalainnel, és emiatt Kubica és Alonso is elment mellettük. Megsérült az első vezetőszárnya, de csak kis mértékben, így csere nélkül hajtott a futamon. Fisichella és Nakajima ütközésének következtében a pályára küldték a biztonsági autót, és miután az elhagyta a pályát, Räikkönen visszaelőzte Alonsót. A boxkiállás után Kubicát is letudta, de ennél előrébb már nem tudott evickélni, így a 3. helyen fejezte be a versenyt.

 
 

 

Az előző évhez képest mindenképpen javítani szeretett volna Monte-Carlóban, de ez a verseny sem alakult úgy, ahogy szerette volna, sőt. Ugyan a 2. helyről rajtolt, de a verseny káosz lett Räikkönen számára. A rajtnál megelőzte Hamilton, majd egy idő után Kubica is elment mellette. Később megpróbálta visszaelőzni a lengyelt, de azt az első légterelője bánta. Később újra letörte azt, amikor lendületből Sutilt próbálta megelőzni, de szintén nem sikerült. Kimit még boxutca-áthajtásos büntetéssel is sújtották, amiért a rajt előtt 3 perccel még nem voltak gumik az autóján. A futamot végül a 9. helyen zárta, a leggyorsabb kört megszerezve.

 
 

 

Ez a Kanadai Nagydíj is, éppúgy, mint az előző évi, tartogatott felejthetetlen jelenetet. Räikkönen a 3. helyről vághatott neki a versenynek. A rajt simán ment, az élen mindenki tartotta a rajtpozícióját. Amikor azonban a Safety cart a pályára küldték, a sokak által értelmetlennek tartott és több problémát okozó boxutca szabály miatt káosz alakult ki a tankolást követően. Az élmezőny egymás mögött sorakozva hajtott a boxba, ám kijönni már nem tudtak, mivel a kijáratnál még piros volt a lámpa. Kubica és Räikkönen egymás mellett megálltak, de Hamilton állítása szerint nem érzékelte a dolgot, és belerongyolt a Ferrariba. Kiminek ezzel véget ért a verseny.

 
 

 

Ebben az évben már a pole pozíció jutott Kiminek a Francia Nagydíjon. A rajt simám ment, és egészen a 35. körig úgy tűnt, hogy magabiztos Räikkönen-siker születik, ám ekkor egy szokatlan jelenség történt, kiszakadt a Ferrari kipufogócsöve. Még így is 4 körön keresztül vezetett az élen, de aztán kénytelen volt félre húzódni, hogy csapattársa elmehessen mellette, de a mögötte haladó Trulli már jócskán lemaradt, így Räikkönen tartotta a pozícióját. A verseny vége felé a kipufogó leszakadt, az autó tovább lassult, de a leintésig már kibírta, így kettős Ferrari siker született.

 

 

Szintén kaotikus Brit Nagydíj következett. 3. rajtpozíció, és utána egy eltaktikázott verseny. Az esős rajtot követően nem változott a helyzet, de nemsokkal később Kovalainen megpördülésének köszönhetően Kimi feljött a második helyre. A pálya hamarosan száradni kezdett, Kimi ezzel egy ütemben gyorsulni, de aztán újra rákezdett az égi áldás. Ekkor Hamiltonnal együtt érkezett a boxba, és itt taktikázta el először magát a csapat, ugyanis amíg Hamilton új szett esőgumit kapott, addig Räikkönennek csak tankoltak. Természetesen ezek után a Ferrari folyamatosan veszített a tempójából, és ha időben visszahívják kerékcserére, talán menthető lett volna a dobogó, de ők a végsőkig kivártak, aminek köszönhetően Räikkönennek behozhatatlan hátránya lett. Végül a 11. helyről küzdötte fel magát a 4. helyre 1 kör hátránnyal.

 

 

Egy év kihagyás után ismét rendeztek Német Nagydíjat. Az új szabály értelmében egyik évben a Nürburgring, a másikban pedig a Hockenheimring ad otthon az eseménynek. 2008-ban Hockenheim volt a helyszín. Räikkönen a 6. helyre kvalifikálta magát, és ez a pozíció maradt a neve mellett a futam leintése után is. A futam alatt előzték és előzött is, majd az egyik kiállásnál mindkét Ferrari egyszerre hajtott a boxba. Räikkönen állt hátul, így várnia kellett, amíg végeznek a csapattársával, és emiatt rengeteg időt és pozíciót veszített. Ezek után volt még egy biztonsági autós fázis is, Kimi végül a rajthelyén ért célba.

 
 

 

A Hungaroringen a 6. rajtpozíciót szerezte meg. A rajtnál egy helyet veszítve Alonso mögött a 7. helyen fordult. Utána hiába próbálkozott az előzéssel, nem bírt a spanyol elé kerülni. Egy boxkiállást követően azonban sikerült a Renault elé visszahozni Kimit, és a sorrend úgy megkavarodott, hogy a verseny utolsó szakaszában már a 4. helyen autózott. A leintés előtt 3 körrel a célegyenesben elfüstölt Felipe Massa Ferrarija, így Räikkönen megelégedve a 3. hellyel nem küzdött tovább az előtte haladó Timo Glockkal.

 
 

 

Ettől az évtől kezdve Valencia adott otthont az Európa Nagydíjnak. Ez egy új helyszín volt, és Räikkönen számára nem sikerült túl jól a debütálás. A 4. helyről rajtolt ugyan, de a verseny semmi jót nem tartogatott a finn számára. A rajtnál honfitársa előzte meg, és a második boxkiállásnál szintén vele találkozott. Vissza akarta előzni a kerékcserét követően Kovalainent, de nagy sietségében magával rántotta a tankóló embert. Egy körrel később elfüstölt a Ferrarija motorja és kiszállt a versenyből.

 

Belgiumban a 4. helyről várta a futamot. A rajtnál megelőzte Massát, és mivel Kovalainen is visszafelé csúszott, feljött a második helyre. Ezek után Hamilton kicsúszott, és Kimi magabiztosan őrizte az első helyét. Az utolsó körökben elkezdett esni az eső, és ekkor történt az az emlékezetes eset, ami utólag nagy vihart kavart. Hamilton szabálytalan módon előzte meg Räikkönent, amiért utólag meg is büntették. Kimi megpróbálta visszavenni az amúgy jogos pozícióját, de az erős esőzésben megpördült az autója, és a falnak csapódott.

 
 

 

Ebben az évben egy nagyon esős Olasz Nagydíjnak lehettünk szemtanúi. Sem az időmérő edzésen, sem a futamon nem találta Räikkönen a tempót, előbbin 14., utóbbin 9. lett. A mezőny egyébként a Safety car mögül rajtolt, és a leintés után Kimi egyetlen öröme az volt, hogy egyik legjobb barátja, Sebastian Vettel megszerezte élete első Forma-1-es futamgyőzelmét.

 

 

 

 

A Forma-1 történetének első éjszakai versenyét rendezték meg Szingapúrban. Räikkönen számára valóban sötét hétvége volt. Az időmérőn még 3. volt, a versenyen azonban egymást követték a balszerencsés események. Az utólag botrányba fulladt debütáló nagydíjon érezhetően tempóhátrányban volt. Majd amikor a Piquet-féle szándékos falnak ütközés megtörtént és bejött a biztonsági autó, a két Ferrarit egyszerre hívták a boxba. A Német Nagydíjhoz hasonlóan ismét Massa állt elől, akit viszont megtréfált a Ferrari által használt jelzőrendszer, és korai indulásával magával vitte az üzemanyagtöltő csövet.  Kimi ennek következtében a 14. helyre tért vissza, és hiába zárkózott fel az 5. helyre, mert ezt követően falnak ütközött. 

 
 

 

Räikkönen a 2. helyről vághatott neki a Japán Nagydíjnak. A rajtnál Hamilton szabálytalan módon leszorította a pályáról, és mindketten kicsúszta. Kimi végig a 3. helyen autózott, miután visszatért a pályára, így ebben a pozícióban is intették le.

 
 

 

Az előző évhez hasonlóan ismét a 2. helyről várta a vasárnapi versenyt. A futamon semmi érdekes nem történt, ami említésre méltó Räikkönen szempontjából az az, hogy támogatva csapattársa, Felipe Massa világbajnoki esélyeit, átadta a második pozícióját a brazilnak, így 3.-ként zárta a Kínai Nagydíjat. 

 
 

 

Ugyan abban a szituációban várta az utolsó versenyt a Ferrari, mint az előző évben, csak ezúttal Felipe Massa reménykedhetett a világbajnoki címben. Räikkönen a 3. helyről rajtolt, és ott is fejezte be a Brazil Nagydíjat, nem veszélyeztetve az első két helyet. Ugyan ezen helyezést érte el a világbajnoki táblázaton is, Robert Kubicával azonos ponttal, de több futamgyőzelemmel 3.-ként zárt Lewis Hamilton és Felipe Massa mögött. 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009

Ez az év szintén hozott némi változást, például a slick gumik visszatérését, vagy az autók totális külső változását a szélesebb első és magasabb, keskenyebb hátsó szárnyakkal, a fordulatszám korlátozásával, és a KERS használatával. Az Ausztrál Nagydíj rögtön botrányt is hozott (diffúzor-ügy), és sem sikerült jól az évadkezdet. Az időmérőn a 7. helyen ért célba, a futam meg kissé kaotikusan alakult, a verseny utolsó szakaszában korlátnak ütközött, és hiába tért vissza a pályára, a vége előtt nemsokkal mégis kiállt a boxba.

 

A maláj időmérőn a 9. helyet szerezte meg, és végül a 7. helyről rajtolhatott, mivel Vettel és Barrichello rajtbüntetést kapott. A versenyt félbeszakították a nagy esőzés miatt, így az értékelhető körök értelmében osztották ki a pozíciókat és a pontszerzők a megszerezhető pontok felét kapták. Räikkönennek ez lényegtelen volt, ugyanis egy elrontott boxkiállásos taktika miatt, miszerint rossz ütemben hívták be extrém esőgumiért, jelentősen hátra esett, így a 14. hely áll a neve mellett. 

 

Idén nem sikerült a legjobban a kínai kvalifikáció, Räikkönen mindössze a 8. helyről vághatott neki a versenynek. A futam esős volt, ezért a biztonsági autó mögül rajtot a mezőny, és haladtak több körön keresztül. Kimi végül pozíciókat veszített, pontosabban kettőt, és a 10. helyen zárt.

 

Az ez évi bahreini időmérő kettős Toyota sikert hozott, míg Räikkönen 10. lett. A Ferrarit nyomasztotta a pontnélküliség, amit Räikkönen ekkor megtört, igaz egy 6. hellyel, de megszerezte a csapat és saját maga első világbajnoki pontjait az év során. 

 

A Spanyol Nagydíj ismét kudarcba fulladt számára. 16. helyről rajtolt, majd a versenyt be sem tudta fejezni a hidraulika meghibásodása miatt. 

 

Monacóban megszerezte a Ferrari első dobogós helyezését. A 2. rajtkocából indult, és bár a rajtnál Barrichello elment mellette, másnak már nem sikerült, így a 3. helyen intették le. 

 

6. helyről rajtolt Isztambulban, de az első körben megsérült az autója, így pozíciót veszítve a 9. helyen zárta a 2009-es Török Nagydíjat. 

 

Silverstone-ban a 9. helyről rajtolt. A start jól sikerült számára, 4 helyet javítva az 5. helyen autózott egészen a boxkiállásig. A kerékcserék után a 8. helyre esett vissza, és már nem is tudott előrébb lépni, így ebben a pozícióban is intették le a Brit Nagydíjon. 

 

A nürburgringi Német Nagydíj szombati kvalifikációját a 9. pozícióban zárta Räikkönen. A verseny rosszul végződött, a 34. körben műszaki probléma miatt kiesett.

 

Az év legtragikusabb hétvégéje zajlott a magyar pályán. Az időmérő középső etapjában a Rubens Barrichello autójáról leszakadó rugó nagy tempóban Felipe Massa fejének csapódott, aki ennek következtében a gumifalba vágódott, és életéért sokáig küzdöttek a Budapesti Honvéd Kórházban. Räikkönen 7. helyen zárta a szombati napot, de érthető módon ez izgatta a Ferrari dolgozóit a legkevésbé. A versenyen felzárkózott a 2. helyre, egy jó rajt és két ellenfél rontott boxkiállásának köszönhetően, amit a futam után csapattársának ajánlott. 

 

A tavalyi évhez képest jobban sikerült a valenciai versenye. Az Európa Nagydíjon a 6. helyről rajtolt, de a versenyt a dobogó 3. fokán fejezte be, 3 helyet javítva a pozícióján.

 

A Kimi specialitásának számító belga pályán ismét izgalmas versenyt rendeztek. Räikkönen a 6. helyről rajtolt, ám egy emlékezetes rajttal hamar a 2. helyen találta magát. Előtte nagy meglepetésre az akkor még Force Indiás Giancarlo Fisichella haladt, akivel élvezetes versenyt produkáltak. Már megszokhattuk, hogy Spában nincs futam Safety car nélkül, így volt ez most is. Ennek a közvetlen felzárkózásnak köszönhetően, amit a biztonsági autó jelentett, Kimi a KERS segítségével maga mögé tudta utasítani Fisichellát, és innentől kezdve egyértelmű volt, hogy ismét megnyeri a Belga Nagydíjat.

 

Az Olasz Nagydíjon kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtott,  az időmérőn a 3. helyet szerezte meg, és bár a futamon egy helyet veszített, Lewis Hamilton kiesése végett a dobogó legalsó fokán végzett. Ezzel már úgy tűnt, újra sorozatosan képes jó teljesítményt nyújtani.

 

Az idei évi Szingapúri Nagydíjon sem tudott javítani az éjszakai versenyen elért statisztikáján. 13. helyről rajtolva a 10. pozícióban ért célba. 

 

8. helyen végzett a suzukai időmérőn, de rengeteg büntetést kiosztottak a versenybírák, így végül az 5. helyről vághatott neki a versenynek. Az egyik boxkiállást követően javítani tudott egy helyet a pozícióján, és 4. helyen zárta a Japán Nagydíjat.

 

Idén először nem utolsóként futottak ki az interlagosi pályára. A Brazil Nagydíj időmérőjén 5. lett. A futam tartogatott némi izgalmat, ugyanis a rajtot követően a 3. helyen haladt, amikor is az előtte autózó Webbert próbálta megelőzni, aki szokásosan erőszakos volt, és egy manővert követően megsérült a Ferrari első vezetőszárnya. Ekkor a boxba hajtott, ahol meg már kifelé haladva elé került Kovalainen az elrántott üzemanyagtöltő csövével és Räikkönent telibe fröcskölte benzinnel. Pár másodpercre kigyulladt az autó, de szerencsére nem történt tragédia. Kimi végül a 6. helyen zárt, és utólagos elmondása szerint a benzin egész idő alatt égette a szemét, így csoda, hogy nem akart menetközben kiállni.

 

Az Abu Dhabi Nagydíjjal záródott a 2009-es Forma-1-es világbajnokság, és egyben Kimi Räikkönen Ferraris, és mint később kiderült, egyben Forma-1-es pályafutása is. Az új pálya szenzációnak volt kikiáltva, és bár pazar és modern, a pálya vonalvezetése több pilóta szerint is rossz. A verseny unalmas is volt, és Räikkönen számára sem hozott méltó búcsút. A 11. helyre kvalifikálta magát, a versenyt pedig  egy hellyel hátrébb, a 12.-en zárta. A világbajnoki tabellán pedig a 6. helyen végzett. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Räikkönen 9 győzelmet, 17 egyéb dobogós helyezést, 5 pole pozíciót, 16 leggyorsabb kört és 233 pontot szerzett a Ferrari színeiben.

 

Räikkönen a jövő évet a WRC-ben fogja tölteni, rally-s pályafutásáról külön oldalon olvashattok. Jövőre keressétek Kimit a www.rallycenter.hu oldalunkon.  

 

Sikerekben és örömökben gazdag évet kíván a rally világbajnokság mezőnyében, és egyben köszöni a Ferrarinál töltött három évét Räikkönennek az f1ferrari.hu csapata.

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://manocska29.blog.hu/api/trackback/id/tr271630704

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása